• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/okuling1
   
Kelime Oyunları

Öğretmenlerden Haklı Öğretmenevi İsyanı

Öğretmenevleri gerçekten de amacına hizmet ediyor mu? Öğretmenevleri sadece öğretmenlere mi hizmet ediyor? Öğretmenler, öğretmenevlerinden memnun mu?

   TDK’ya göre öğretmenevi; Öğretmenlerin barınma, yemek, eğlence vb. gereksinimlerini karşılamak üzere yapılmış binaya verilen isim fakat öğretmenevleri gerçekten de amacına hizmet ediyor mu? Öğretmenevleri sadece öğretmenlere mi hizmet ediyor? Öğretmenler, öğretmenevlerinden memnun mu?

   Dokuz aylık uzun bir eğitim-öğretim sürecinin ardından, seminer döneminin de sona ermesiyle, biraz olsun rahatlamak, dinlenmek, kendilerini yeni yıla hazırlamak isteyen öğretmenler tatil telaşına düştü. Ülkemizdeki ekonomik durum ve öğretmen maaşları da göz önünde bulundurulduğunda doğal olarak ekonomik konaklama imkanı arayan öğretmenlerin aklına ilk olarak öğretmenevleri gelmektedir. Anlık bir hevesle öğretmenevlerini arayan bir çok meslektaşımız ne yazık ki maalesef “boş odamız kalmadı” cevabını almaktadır. Şu an il merkezlerinde ve özellikle tatil beldelerinde bulunan çoğu öğretmenevi doludur. Öğretmenevlerinin bu kadar rağbet görmesinin nedeni sadece öğretmenler değildir. Öğretmenevleri herkese açıktır, sadece öğretmenlere düşük bir oranda indirim uygulanmaktadır. Bu nedenle öğretmenevleri herkes tarafından tercih edilmekte ve yoğunluktan dolayı öğretmenlere yer kalmamaktadır.

Öğretmenevleri gerçekten amacına hizmet ediyor mu?

   Son zamanlarda öğretmenevleri otellerle yarışır duruma gelmeye başladı. İlgi, alaka, temizlik üst düzeyde, sıradan bir otel konaklamasındansa, tabiî ki öğretmenevi tercih edilir. Fakat maalesef ki öğretmenevlerindeki asıl amaç para kazanmak. İki gün önce konakladığım Zonguldak öğretmenevi gecelik fiyatı 50 tl, Bir gün sonrasında konakladığım Balıkesir öğretmenevi gecelik fiyatı 70 tl, Fakat Marmaris Öğretmenevi kişi başı fiyatı 120 tl Öğretmenevleri arasındaki bu fiyat dengesizliği amacın kardan başka bir şey olmadığını akıllara getiriyor.Bunun dışında Şu an herhangi bir öğretmenevine gidin, konaklayanların çoğu kesinlikle öğretmen değil.Öğretmenlerin konaklayamadığı ama adı öğretmenevi olan bir kurum.

Öğretmenlerin beklentileri neler?

   Öğretmenevleri kamuda belirgin oranda fazla sayıda olan konukevlerindendir bu nedenle sadece öğretmenlere ayrılması söz konusu olamaz. Öğretmenevleri, şayet adı öğretmenevi olarak kalacaksa Öğretmene farklı bir ücret tarifesi uygulamalıdır. Öğretmenevi ücret tarifesi Öğretmen, Kamu ve diğer olarak üç kısma ayrılabilir. Bunun dışında Öğretmenevlerinde öğretmenler için özel kontenjanlar ayrılabilir örneğin oda sayısının yüzde ellisi öğretmenlere ayrılabilir,diğer yüzde elli kamuya açık olabilir.

Sendikalara çağrı
   
   Buradan, Öğretmenlerin sosyal, ekonomik ve mesleki hak ve menfaatlerini korumakla görevlendirilmiş sendikalara öğretmenevleri konusunda gerekli birimlerle görüşmeleri konusunda çağrıda bulunuyoruz. Çağrımıza vevap verip gerekli görüşmeleri yapmaları halinde eğitim çalışanlarının yüzlerini bir nebze olsun güldüreceklerdir.

  Yorumlarınızla görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret320729