• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/okuling1
  • https://www.instagram.com/okuling

Menü

Web 2.0 Araçları

Web 2.0 Eğitim Araçları

Web2 araçları yeni nesil internet siteleridir. Web 1.0 diye adlandırılan eski tip internet siteleri sadece kullanıcıya bilgi sunan internet siteleridir. Web 2. 0 araçları ise kullanıcıların içeriğe katkıda bulunduğu, istedikleri şekilde içerik ürettiği internet siteleridir.

Aşağıda kullandığımız, kendi web sitemize entegre ettiğimiz, memnun kaldığımız bir kaç web 2.0 aracından bahsedeceğiz.

Cram Eğlenceli oyun yapım araçlarından biridir. Bu web sitesi sayesinde Candy Crush saga tarzı oyunlar hazırlayabilirsiniz. Üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan create flashcard( Flashcard oluştur) sekmesine tıkladıktan sonra açılan sayfada başlığınızı belirleyip karşınıza çıkan kartların ön ve arka yüzeylerine istediğiniz kelimeleri yazıp oluştur demeniz yeterlidir. Cram sayesinde 5 dakikada çocukların ilgisini çekecek oyunlar hazırlayabilirsiniz.

Learningapps oyun yapım araçlarından biridir. Web2 araçları arasında en geniş içeriğe sahip olanlardan biridir. Bu uygulama sayesinde eşleştirme, eşini bulma, adam asmaca, kelime avı, çengel bulmaca, Kim milyoner olmak ister, at yarışı gibi çeşitli oyunlar hazırlanabilir. Siteye üye girişi yapıp uygulama oluştur sekmesine tıklayıp, seçtiğiniz uygulamayı hemen oluşturabilirsiniz.

Kahoot Sınıf içinde veya arkadaş ortamında bilgi yarışması düzenlemek istiyorsanız, bu program tam size göre. Herkesin kendi cihazıyla giriş yaptığı ve sorulara cevep verdiği bir web2 aracı. Burada cep telefonunuzu bir yarışma butonu haline getiriyorsunuz. Kahoot sitesine giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan create(oluştur) sekmesine tıklıyorsunuz, karşınıza çıkan ekranda quizinizi hazırladıktan sonra sol üsttte bulunan kahoot sekmesine tıklıyorsunuz. Açılan ekranda hazırladığınız oyun çıkıyor, Play'e basıyorsunuz.


youglish.com Youglish.com web aracı sayaseninde okunuşunu öğrenmek istediğiniz bir kelimenin youtube videolarını bulabilirsiniz. Bir örnek vermek gerekirse Buckingham kelimesinin doğru okunuşunu farklı ağızlardan dinlemek istiyorsunuz. Kelimeyi youglish.com sayfasına yazıp arama butonuna bastığınızda Buckingham kelimesinin geçtiği yüzlerce video karşınıza çıkacaktır.


flamingtext web aracı sayesinde  istediğiniz kelimenin logosunu hazırlayabilirsiniz.
Küçük boyutlarda ücretsiz indirme imkanı sunan web sitesi, büyükboyutlarda indirme için ücret talep etmektedir.

Plickers sayesinde kağıt kalem kullanmadan öğrencilerinize test soruları hazırlayabilir ve anında dönüt alabilirsiniz. Yapmanız gerekn plickers.com web sitesine üye olmak, üye olduktan sonra kendinize sınıf listesi oluşturmak ve sınıfa sormak istediğiniz soruları plickers üzerinden hazırlamak. Daha sonra Plickers kartlarını öğrencilere dağıtıp, soruları tahtaya yansıtıyorsunuz, öğrenciler dağıtılan kartları doğru cevaplar üste gelecek şekilde kaldırıyor, siz de google play store'dan indirdiğiniz plickers uygulaması ile oturduğunuz yerden kağıtları okutuyorsunuz ve öğrencilerin cevapları anında tahtaya yansıyor. 

Wardwall  2 dakika içerisinde bir oyun hazırlayabileceğiniz harika bir web2 aracı. Siz bir uygulama hazırlıyorsunuz fakat site hazırladığınız tek uygulamayı onlarca uygulamaya dönüştürüyor. Ücretsiz kullanımda 5 uygulama hakkınız var, daha fazlasını isterseniz yaklaşık 3-4 dolar civarı bir ücret ödemeniz gerekiyor. Wordwall bu ücreti hak ediyor mu diye sorarsanız, cevabımız kesinlikle hakediyor.

Wordart Kelime bulutları oluşturabileceğiniz ücretsiz bir web 2.0 aracıdır.  İstediğiniz şeklin içine yazılar yazabilirsiniz

Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam45
Toplam Ziyaret1120125